9 Adımda Harika Bir Fethiye Tatili Geçir!

9 Adımda Harika Bir Fethiye Tatili Geçir!

Fethiye, ülkemizde olduğu kadar dünyanın da sayılı tatil destinasyonlarından biri. Vadileri, koyları, adaları ve plajlarıyla benzersiz bir nokta. Binlerce yıllık geçmişinden günümüze getirdiği antik yerleşim alanları ise bu coğrafyanın en özel parçaları… Zaman buldukça Fethiye’ye gidenlerin sayısı çok olduğu kadar hiç gitmeyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Birkaç kez bu güzelliği görmüş olsan da, hiç gitmemiş olsan da Fethiye tatili sırasında yapılacak pek çok ritüel var. Hepsini gerçekleştireceğin harika bir Fethiye tatili geçirmen dileğiyle…

1) Kelebekler Vadisi’nde fotoğraf turuna çık.

Sırt çantana atıştıracağın yiyecek ve içeceklerini doldur, tak şapkanı kafana, al yanına fotoğraf makineni ve Kelebekler Vadisi’nin yolunu tut. Yürüdükçe farklı bir güzellik yakalayacağın vadinin şelalesini de mutlaka görmelisin. Bir de yanına mayo-bikini aldıysan plajda kısa bir süre “gel keyfim gel” modunda takılmanın verdiği tat paha biçilemez bir duygu olur, çıkar. Bu özel bölge, koruma alanı olarak ilan edilmiş, çok da güzel olmuş.  Aksi hâlde bu güne kadar çoktan beton yığınına dönüşüp, bir doğa harikasını daha kaybetmiş olabilirdik. Umarız, uzun yıllar keyfini çıkarırız Kelebekler Vadisi’nin.


2) 12 Adalar turuyla eşsiz doğal güzellikleri keşfet.

Fethiye’ye gelip de günlük teknelerle 12 Adalar turuna çıkmadan olmaz. Fethiye İskelesi’nden kalkan tekne turlarına mutlaka bir gün ayır. Yanında ise güneş kremi almadan yolculuğa başlama. 12 Adalar tekne turlarında Fethiye Körfezi’nde yer alan pek çok koy geziliyor. Bazı tekne turları öğle yemeğini tura dahil ediyor. Bundan dolayı bineceğin teknenin hangi öğünleri verdiğini iyice araştırarak çık.


3) Ölüdeniz’e mutlaka bir gün ayır.

Fethiye otellerinin hangisinde kalırsan kal, Ölüdeniz’e gidip zaman geçirmeden, plajda güneşlenmeden, Kıdrak Koyu’na uğramadan Fethiye tatiline devam etme. Ölüdeniz Plajı’nın sıcak kumsallarında şezlonga uzanıp güneşlenirken yanına en sevdiğin kitabı da almayı ihmal etme.


4) Babadağ’ın eteklerinde yamaç paraşütü deneyimi yaşa.

Fethiye-Ölüdeniz’de yamaç paraşütü yapmak adettendir.  Babadağ’ın eteklerine çık ve kendini Ölüdeniz manzarasına karşı bırakmanın heyecanını yaşa. Ölüdeniz, yamaç paraşütü konusunda Türkiye’nin sayılı yerlerinden biri. Eğer hiç deneyimin yoksa, profesyonel hocalar eşliğinde yamaç paraşütü heyecanını yaşayabilirsin. Yamaç paraşütü fiyatları biraz pahalı ve paraşütle atlarken fotoğraf çektirmek istediğinizde fiyatlar bir tık daha yukarı çıkıyor. Fakat pahalı falan demeden fotoğraf da çektirmeyi ihmal etme ve tatilinin en güzel dakikalarını ölümsüzleştir.


5) Likya Yolu’nda yürüyüş yap, bol bol fotoğraf çek.

Tarihi Likya Yolu’nun uzun bir kısmı Fethiye’de yer alıyor. Yolun tamamı levhalarla ve yer yer kayaların üzerine boyanmış ok işaretleri ile rahatlıkla ilerlemeni sağlayacak. Likya Yolu boyunca Ölüdeniz’in en güzel manzaraları eşliğinde yürüyüş yapmak, bol bol fotoğraf çekmek Fethiye tatili için olmazsa olmazlardan diyoruz. Yol boyunca Telmessos, Pınara, Patara ve Xanthos antik yerleşim alanları da karşınıza çıkacak. Turunuzu Kaş’a kadar uzatabilirsiniz ya da Likya turlarına katılarak tarihi yolu baştan sona gezme fırsatı yakalayabilirsiniz.


6) Dalaman Çayı’nda rafting heyecanına katıl.

Fethiye’de Dalaman Çayı’na günübirlik rafting turları düzenleniyor. Türkiye’nin en önemli rafting alanı olan Dalaman Çayı, 26 kilometrelik bir rafting parkuruna sahip. Eğer kalabalık bir arkadaş grubuyla Fethiye tatili için plan yapıyorsan, rafting turlarına katılarak adrenalin dolu saatler geçirebilirsin.


7) Antik kentlerde eski yaşam izlerini ara.

Doğası kadar tarihi de zengin olan Fethiye’de görmeden dönmemen gereken antik yerleşim alanları var. Bir gününü sadece Fethiye antik yerleşim alanlarına ayırarak, bu eşsiz coğrafyanın sakladığı tarihi izleri keşfetmek için yola çıkmalısın. İlk durağın Telmessos Antik Kenti olabilir. Telmessos, özellikle kaya mezarlarıyla ön plâna çıkan eski bir yerleşim alanı. Saklıkent’teki Tlos Antik Kenti, Fethiye-Kaş yolu üzerinde yer alan Kınık Köyü yakınındaki Xanthos Antik Kenti, Minare Köy’deki Pınara Antik Kenti ve Fethiye-Kalkan arasındaki Patara Antik Kenti’nin kalıntıları arasında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksın. Hepsini gezemesen bile en az 3 tanesini mutlaka gez.


8) Paspatur Çarşısı’nda küçük bir alışveriş turuna çık.

Fethiye’de alışveriş için çok çeşitli alternatifler bulunsa da, bölgenin tarihi dokularından biri olan Paspatur Çarşısı’na mutlaka uğra. Çarşıdaki dükkânlardan çanta, vazo, el yapımı avizeler, şal ve giyim üzerine uzun bir alışveriş turuna çık. Tatili dönüşü sevdiklerine de küçük hediyeler götürmeyi ihmal etme.


9) Hisarönü ve çevresindeki barlarda günün ilk ışıklarına kadar eğlen.

Fethiye gündüz saatlerindeki sessizliğini ve huzurunu gece olunca hareketli barlarıyla eğlenceli saatlere bırakıyor. Fethiye gece hayatının kalbi ise Hisarönü Barlar Sokağı. Bölgedeki barlarda günün ilk ışıklarına kadar eğlenerek Fethiye tatili planını kusursuz hâle getir.