HAKKIMIZDA

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilçemizin 30 yıllık hayali olan Babadağ Teleferik Projesini adım adım gerçekleştirmenin onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bir hayali gerçekleştirmenin ötesinde doğup büyüdüğümüz ve yaşamımızı devam ettirmek için ekmeğimizi kazandığımız bu topraklara hizmet etmek en büyük görevimiz. Bu görevi yerine getirmenin iç huzurunu yaşıyoruz.

Projemizin temelini coşkulu bir törenle attık. Törenimize katılıp bu mutluluğu paylaşarak çoğaltan tüm üyelerimize, Fethiyelilere ve misafirlerimize teşekkür ederiz.

Dünyada turizm trendi değişiyor. Alternatif turizm öne çıkıyor. Fethiye’nin rekabet ettiği turizm merkezleri deniz-kum-güneş turizmi ile öne çıkıyor ancak biz Fethiye’nin spor turizminde önemli bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Babadağ’da yamaç paraşütü yapılıyor. Burası yamaç paraşütü sporunun dünyada farklı yapıldığı noktalardan biri. Fethiye’nin bu değerini nasıl dünyaca ünlü bir marka yapabiliriz? Yapacağımız şey mantıklı, akılcı projelerle buna katkıda bulunmak. Teleferik projesine girmekteki temel gayemiz bu. Teleferik aslında bir ulaşım aracı ama biz onu Babadağ’da bir turizm faaliyetine dönüştürüyoruz.

Bu doğal güzellikleri, elimizdeki bu değeri geleceğe de taşımak gerekiyor. Bunu akılcı, sürdürülebilir projelerle yapılabileceğini düşündük ve Babadağ Teleferik Projesine bu yüzden girdik.

Bu projeyi 2011 yılında aldık. Fethiye – Ankara arasında çok ciddi bir görüşme trafiğimiz oldu. Bu kadar büyük yatırım projesi birçok iznin alınmasını beraberinde getiriyor. Kolay bir süreç olmadı bizim açımızdan.  Bu süreçte yüreğini ortaya koyarak var gücüyle çalışan şirketimizin müdürler kuruluna, Odamız Yönetim Kurulu üyelerine, meclis üyelerine, üyelerimize teşekkür ederiz.

Projemizin gerçekleşmesi için 6 yıl boyunca verdiğimiz mücadele, diğer yatırımlar için Muğla’ya örnek oldu. Herkes bir Fethiyeli bilinciyle hareket etti ve bize destek verdi. Bizden desteklerini esirgemeyen tüm kurum ve kuruluşlara bir kez daha teşekkür ederiz.

Babadağ’a binlerce araç çıkıyor. Teleferik bir turizm faaliyeti olacağı gibi Babadağ’a ulaşımı da kolaylaştırıyor, ulaşım süresini kısaltıyor. Zirveye çıkmak daha kolay ve güvenli olacağından yamaç paraşütü yapanların sayısında ciddi bir artış yaşanacaktır. Bu, Babadağ’ın yamaç paraşütü alanında gerek pistler ve sosyal tesisleri gerekse ulaşım koşulları bakımından dünya markası olmasını sağlayacaktır. Babadağ’da müthiş bir doğal zenginlik, bitkisel çeşitlilik var. Elimizde bir değer, doğanın bize sunduğu bir armağan Babadağ.

Teleferik ile zirveye yaz–kış çıkılabileceğinden turizm sezonunun uzaması sağlanacak. Fethiye halkı kışın kar görmek için Babadağ’a çıkacak. Teleferiğe binecek, karın doğal güzelliği eşliğinde Babadağ manzarasında çay kahve içebilecek. Dinlence amaçlı çıkışların sayısı artacak. Kaş, Kalkan, Marmaris ve Sarıgerme’den hatta Rodos’tan turist çekebileceğiz. Babadağ yepyeni bir turizm çekim merkezi olacak.

Tarihi Likya Yolu Babadağ’dan geçiyor. Babadağ, yürüyüş sporu yapan turistler için yeni bir çekim merkezi olacak. Babadağ, tur güzergâhlarına dahil edilerek ziyaretçi sayısı artırılacak ve bölgeye yeni bir turizm ürünü kazandırılacaktır.

Babadağ’ın dünyada yamaç paraşütü sporunun ve turizminin yapıldığı bir yer olmanın yanı sıra yamaç paraşütü pilotluğu eğitiminin de merkezi olacak.

Projenin yılda 1 milyon turist çekmesi planlıyoruz. Proje ile birlikte bölgedeki turizm potansiyelinin ilk etapta yüzde 30 ile 40 oranında arttırması öngörüyoruz.