Likya Yolu
Trekking

Fethiye'den başlayarak Antalya'ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası. 1992 yılında çalışmalarına başlanılan Likya yolu 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır.

Likya Yolu

Fethiye Trekking

Likya Yolu‘ndaki yürüyüşün ilk etabı Fethiye’nin kaya mezarlarından başlıyor. Kaya köyü ve çevresinin ardından Ovacık köyüne oradan da Babadağ’ın 1975 m yüksekliğindeki zirvesine çıkılıyor. Patikaların üzerinde 100’er m aralıklarla yerleştirilen yön levhalarını izleyerek Babadağ’ın eteklerinden Faralya (Uzunyurt) köyüne ulaşıyor ve ilk molanızı burada alıyorsunuz.

Likya Yolu, tarihsel kaynaklarda antik Likya’nın sınırları içindeki site devletlerini birbirine bağlayan patikaların oluşturduğu bir ulaşım sistemi olarak anlatılır. Bu patikalar sistemi, 1999 yılında bir kuruluş tarafından, konuları, çevre, eğitim, spor ve endüstriyel tasarım olan “Yarına Dört Işık" adlı bir proje yarışmasında yeniden gündeme geldi. Yarışmada çevre dalında birinciliği, Kate Clow’un doğa yürüyüşü (trekking) konusunda Türkiye’nin planlanmış ilk uzun mesafe yolu olan “Fethiye’den Antalya’ya Likya Yolu" projesi aldı. Bu projenin hayata geçirilmesi için önce işaretleme çalışmaları yapıldı.

Toros Dağları’nın zengin bitki örtüsü (flora) ve hayvan varlığı (fauna) ile çam ormanlarının denizle birleşen büyüleyici görüntüsü, yol boyunca karşınıza çıkan antik yerleşimlerin kalıntılarıyla süslü. Yürüyüş rotasında dağların üzerinde yer alan köylerin güler yüzlü, konuksever insanları ve ilginç kültür değerleri yorgunluğunuzu unutturuyor ve sizi doğal köy yaşamının güzellikleriyle tanıştırıyor.

Özellikle yürüyüşün ilk bölümündeki dağ yolunun koşullarına uygun botlar ve yürüyüş malzemesinin kullanılması, yiyecek ve su kaynaklarına ulaşıncaya kadar yetecek su tedariki gerekiyor.

Faralya’dan sonra yürüşünüz orman yolunda ve daha kolay bir zeminde ilerliyor. Su ve yiyecek konusunda da bir sorununuz yok. Kabak Koyu’ndaki turkuaz renkli sularda bir yüzme molası bütün yorgunluğunuzu unutturuyor.

Yol boyunca karşınıza çıkacak Sydma, Pınara, Letoon ve Xanthos antik kentleri tarih ve arkeoloji meraklılarının “Gizemli Likya”yı keşfetmeleri için büyük bir şans. 18 km uzunluğundaki Patara’da kumsalı ve antik kenti geçtikten sonra, Kalkan ve Kaş bir mola için ideal.

Yürüyüş yolunun sonraki bölümleri ise, Batık Kent Simena, Kekova, Demre, Finike ve Antalya.

Likya Yolu‘nda doğa yürüyüşü, tarihin derinlikleri ile günümüz arasında oluşturulan bir zaman tünelinde yürüyüşe benziyor.