Turizme Katkıları

TURİZME KATKILARI

Skywalk Fethiye Teleferik Projesinin Turizme Katkıları;

Muğla ilinin en büyük özel sektör yatırımı olup, Fethiye’nin ise en büyük projelerinden birisi niteliğindedir.

Babadağ’a teleferik yapılması, Babadağ’ın yamaç paraşütü aktivesi için kullanıldığı 1990’lı yıllardan bu yana Fethiyelilerin arzu ettiği ve hayalini kurduğu bir yatırım idi. Babadağ Hava Sporları Merkezi ve Rekreasyon Alanı’na teleferik yapılması işi, eski adı Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklar Koruma Genel Müdürlüğü’nce 2011 yılının Mayıs ayında ihale edildi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, 2011 yılında teleferik projesinin ihale edilmesiyle söz konusu projenin odaya  kayıtlı bölgede faaliyet gösteren bir girişimci tarafından yapılması konusunda üyeleri nezdinde girişimde bulunmuştur. Ancak Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı üyelerden teleferik projesinin yapımı konusundaki ihaleye herhangi bir isteklinin katılmayacağı anlaşılmıştır.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası bölgesel kalkınmanın sağlanması, özelde ise teleferik projesi gibi yeni ve farklı bir yatırımın bölgeye kazandırılmasının gerekliliğinden yola çıkarak Fethiye Güç Birliği Turizm Tanıtım Tic. Ltd. Şti.’ni (FGB) kurarak Özel Çevre Koruma Kurumu’nun açtığı ihaleye tüm üyelerini temsilen katılarak 17 Haziran 2011 tarihinde ihaleyi kazanmıştır.

Özel Çevre Koruma Kurumu ile FGB arasında 07 Temmuz 2011 tarihinde imzalanan sözleşme uyarınca Babadağ Hava Sporları Merkezi ve Rekreasyon alanı Fethiye Güç Birliğince işletilmeye başlanmıştır

SKYWALK FETHİYE TELEFERİK PROJESİ BÖLGEYE NE KAZANDIRACAK?

  • Zirveye çıkmak daha kolay ve güvenli olacağından yamaç paraşütü yapanların sayısında ciddi bir artış yaşanacaktır. Bu, Babadağ’ın yamaç paraşütü alanında gerek pistler ve sosyal tesisleri gerekse ulaşım koşulları bakımından dünya markası olmasını sağlayacaktır.
  • Zirveye yaz – kış rekreatif amaçlı ziyaretler düzenlenebileceğinden turizm sezonunun uzatılması sağlanacaktır.
  • Tarihi Likya Yolu’nun buradan geçmesi ve yeni doğa yürüyüşü (trekking) rotalarını içinde barındırması dolayısıyla, bu sporu yapan turistler için yeni bir çekim merkezi olacaktır.
  • Babadağ, tur güzergâhlarına dahil edilerek ziyaretçi sayısı artırılacak ve bölgeye yeni bir turizm ürünü kazandırılacaktır. Kaş, Kalkan, Marmaris, Göcek dahil çevrede geniş bir turizm destinasyonunun önemli bir çekim merkezi olacak.
  • Babadağ’ın dünyada yamaç paraşütü alanında önemli eğitim merkezlerinden birisi olmasına katkı sağlayacaktır.
  • Projenin yılda 1 milyon turist çekmesi planlanmaktadır.Projenin bölgedeki turizm potansiyelini ilk etapta yüzde 30-40 oranında arttırması öngörülmektedir. Skywalk Fethiye Teleferik Projesi, Fethiye’nin birçok rakibinin içinde turizmin başkenti olma yolunda ilerlemesi için dev bir adım olacaktır.
  • Fethiye ekonomisinin can damarı turizm olduğu düşünüldüğünde sadece turizme değil bölge ekonomisine katkısı çok büyük olacaktır.