Yamaç Paraşütü
Babadağ

Yamaç paraşütü, ilk bakışta serbest atlama paraşütüne benzeyen, bir paraşüt ile uçak yerine, yüksek bir tepeden koşulmak sureti havalanılan ekstrem spor türüdür.

Yamaç Paraşütü

Fethiye Babadağ

Yamaç paraşütü, ilk bakışta serbest atlama paraşütüne benzeyen, bir paraşüt ile uçak yerine, yüksek bir tepeden koşulmak sureti havalanılan ekstrem spor türüdür. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve pilotla birlikte havalanır. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak kilometrelerce / saatlerce sürebilir. Tek kişi olabileceği gibi iki kişilik (tandem) kanatları da vardır.

İlk denemesi 1940’lı yıllara uzanan yamaç paraşütü günümüze kadar pek çok değişiklik göstermiş, uçuş süresi ve güvenliğini artırıcı yapısal gelişme kaydetmiştir. İlk yamaç paraşütü, serbest atlayış paraşütüne benzemekteydi. Zamanla değişiklik göstererek basınca dayanıklı olma özelliği yerine yüksek kaldırma gücüne sahip aerofil yapıya dönüştü. Yamaç paraşütü kanat yapısı 1980’li yıllardan itibaren kolay havalanan, iyi bir süzülme performansı ve yavaş çöküş oranı için en uygun şekline ulaştı. Ülkemizde yamaç paraşütü sporu 1990 başlarında Babadağ‘ın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile tanınmış, ilk olarak üniversite kulüplerinde aktif olarak başlamıştır. Bilinen en ekonomik hava aracı olması ve doğa sporları ile iç içe olması, bugün geniş bir kitle tarafından sevilerek yapılmasını sağlamıştır. Temelde özel bir yetenek ve aşırı efor gerektirmeyen yamaç paraşütü sporu, standart bir eğitim sonrasında yapımı oldukça kolay ve zevklidir.

Ölüdeniz’in doğu yakasını kapatan heybetli Babadağ , yamaç paraşütü için dünyanın en iyi uçuş noktalarından birisidir.
Zengin florası ile “dünya mirası” listesinde yer alan Babadağ, Ölüdeniz ve çevresinin muhteşem güzelliğini farklı bir boyuttan gözler önüne seriyor. Babadağ,  Single atlayış yapmak isteyen deneyimli sporcuların tercih ettiği bir parkur niteliğindedir.  Ayrıca  bir pilot eşliğinde tandem atlayışı yapmak ve mavi gökyüzünde süzülürken, Ölüdeniz’in görselliğini kameranızla belgelemek yalnızca tatilinize değil, tüm yaşamınıza renk katacak bir deneyim…

Babadağ’ın  zirvesine  Skywalk Fethiye Teleferiği  heyecan verici bir yolculukla sizleri  ulaşılıyor..Atlayış öncesi, son hazırlıklar tamamlanıyor. Paraşüt donanımı kontrol edildikten sonra, birlikte uçacağınız pilot, sizi teknik olarak bilgilendiriyor ve yapmanız gerekenleri anlatıyor. Size düşen, rüzgarla doğru birkaç adım koşmak ve kendinizi gökyüzüne bırakmak.
Paraşüt açıldıktan sonra bulutların arasından geçecek ve denize ulaşacaksınız. Artık rahatlayın ve bu mükemmel uçuşun keyfini çıkarın…

Adrenalin ve gökyüzünde özgürlük…Tek yapmanız gereken, kendinize “bunu istiyorum” diyebilmek…İniş sürenizi belirleyen en önemli etkenlerden birisi, gökyüzünde değişen termikler. Yaklaşık 25 dakika süren uçuşunuzun rotasında Kelebekler Vadisi’nden Kaya Köyüne kadar uzanan bir görüş açısı ve doğanın bu bölgeye sunduğu etkileyici güzellikler var. Elleriniz  de bu güzellikleri kameranızla saptayabilmeniz için özgür…

Belcekız Plajının yumuşak kumları üzerine yapacağınız inişle uçuşunuz sona eriyor. Yükselen adrenalin ve özgürlüğün coşkusu tatilinizin kalan bölümünde de sizleri terk etmeyecek.

Babadağ’da Yamaç Paraşütü Pistleri

Kalkiş Pistleri:

Babadağ’da toplam dört pist vardır. 1200 ve 1700 metre güney pisti kalkış için çok müsaittir. 1800 metrelik kuzey pisti biraz küçük ve diktir. 1900 metre kuzey zirve pistinin kalkış alanı oldukça rahattır. Genelde 1700 metrelik pist günün büyük bölümünde tam karşıdan güney rüzgârı aldığı için genelde buradan uçulur. Oldukça geniş olan piste aynı anda 20 civarında kanat serilebilir.

İniş Pisti:

Ölüdeniz kıyısındaki Belcekız Plajı, uzun ve genişliği ile oldukça rahat ve güvenli bir iniş alanıdır.